theme

نهاده ها

نهاده ها 

ذرت

ذرت يکى از متداول‌ترين دانه‌هاى تيره غلات است که به ميزان وسيع در تغذيه دام و طيور و ماهى در ايران و ساير کشورهاى جهان به مصرف مى‌رسد. ميزان انرژى ذرت از گندم زيادتر و فيبر آن کمتر است ولى از نظر مقدار پروتئين و کلسيم و فسفر فقيرتر از دانه‌هاى ديگر است. ميزان اسيدآمينه نوع ليزين و تريپتوفان آن نيز کم است، از اين‌رو بايد با منابع پروتئينى که از نظر اين اسيدآمينه‌ها مناسب هستند توأم شود. ذرت داراى انواع مختلف مانند ذرت زرد، ذرت بنفش، ذرت سفيد و ذرت دندان اسبى و ذرت نوک تيز مى‌باشد. اغلب در تغذيه حيوانات و طيور از ذرت زرد استفاده مى‌شود. در ۱۰۰ گرم دانه ذرت خام مواد زیر موجود است : انرژی:۳۵۰ کالری/ آب:۱۳ گرم/ پروتئین:۹ گرم/ چربی:۴ گرم/ مواد نشاسته ای:۷۲ گرم/ کلسیم:۲۲ میلی گرم سدیم:۱ میلی گرم /پتاسیم:۲۸۵ میلی گرم/ فسفر:۲۶۵ میلی گرم/ آهن:۲ میلی گرم/ ویتامین آ:۴۹۰ واحد/ ویتامین ب۱ : 4/. میلی گرم/ ویتامین ب۲: 12/. میلی گرم /ویتامین ب۳ :۲/۲ میلی گرم/ ارسنیک:۳۰ میلی گرم ذرت یک منبع غنی از ویتامین B1 است که در سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها استفاده می‌شود، سرشار از ویتامین 5B است که به فعالیت‌های فیزیولوژیکی در بدن کمک می‌کند، حاوی فولیت است که در تولید سلول های جدید نقش قابل ملاحظه‌ای دارد حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C است که برای مقابله با بیماری ‌ها مفید است.

گندم

اين دانه معمولاً براى تغذيه انسان کشت مى‌شود و اغلب قيمت آن نسبت به ساير غلات گران‌تر است. دانه گندم يکى از غلات خوب انرژى‌زا است. در عين حال به‌علت دارا بودن گلوتن، حاوى مقدار قابل توجهى مواد ازته نيز مى‌باشد و به‌علاوه ميزان فيبر آن کم است. با توأم کردن گندم و ذرت با دانه‌هاى ديگر مى‌توان فرمول مناسبى را در کنسانتره‌هاى غذائى دام و طيور و ماهى تهيه نمود. با توجه به کمبود گندم توليد در ايران و واردات مقادير قابل توجهى از آن از خارج، استفاده از گندم در جيره‌هاى غذائى طيور کمتر توصيه مى‌شود. استثنائاً مى‌توان از گندم‌هائى که قابليت تبديل به آرد نانوائى را ندارند و قابل مصرف براى تغذيه انسان نيستند و همچنين از ضايعات غيرقابل استفاده سيلوها براى تغذيه طيور استفاده نمود.

جو

معمولاً از دانه‌هاى جو همراه با ذرت در فرمول‌هاى متراکم غذائى طيور استفاده مى‌شود تا کمبود مواد ازته آن را جبران کند. ماده سلولزى جو زيادتر از گندم و ذرت است و اغلب از آن در تغذيه دام استفاده مى‌شود، ميزان ويتامين A آن کم است از اين‌رو در جيره‌هائى که از جو استفاده مى‌شود، بايد به‌وسيله مکمل‌هاى ويتامينى يا موادى مانند پودر يونجه يا علف سبز تقويت گردد.