theme

ریز مغذی ها

ریز مغذی 

متیونین : Methionine

در ابتدا باید بگوییم که اسیدهای آمینه واحدهای سازنده پروتیین ها به حساب می آیند . در حقیقت حضور همه اسیدهای آمینه برای پرنده مهم و حیاتی است. اما برخی از این اسیدهای آمینه در بدن طیور ساخته نمی شود و یا اینکه به مقدار بسیار اندک ساخته می شود. ما به این نوع اسیدهای آمینه ، ضروری می گوییم. متیونین جزو اسیدهای آمینه ضروری و گوگرد دار در تغذیه طیور می باشد. متیونین حداقل دارای چهار نقش مهم در بدن پرنده می باشد. نخستین نقش متیونین در طیور این است که این اسیدآمینه در سنتز پروتیین ها نقش دارد. دومین نقش متیونین در طیور این است که این اسید آمینه پیش ساز گلوتاتیون می باشد. گلوتاتیون تری پپیتیدی است که منجر به کاهش رادیکال های آزاد اکسیژن در درون سلول ها شده و در نتیجه سلول ها را از تنش اکسیداتیو محافظت می کند. سومین نقش متیونین در طیور این است که برای سنتز پلی آمین ها مورد نیاز می باشد. پلی آمین ها در تقسیم سلولی نقش دارند. چهارمین نقش متیونین در طیور این است که به عنوان یک گروه متیل دهنده عمل می کند و در متیلاسیون DNA و سایر مولکول ها نقش دارد . نقش اخیر یکی از نقش های بسیار مهم اسید آمینه متیونین میباشد. پژوهش ها حاکی از آن است که اسید آمینه متیونین نقش مهم و کاربردی در سیستم ایمنی داشته و منجر به بهبود ایمنی سلولی و هومورال در پرنده میشود. گزارش های محققین نشان میدهند که متیونین مورد نیاز برای فعالیت مطلوب سیستم ایمنی بیشتر از متیونین مورد نیاز برای رشد مطلوب و بهبنه پرنده میباشد و محدود کردن مقدار اسیدهای امینه گوگرد دار در جیره منجر به کاهش شدید تعداد لنفوسیت ها در بافت روده و لامینا پروپریا (لامینا پروپریا یکی از سه لایه مخاط سیستم گوارش است) میشود. یکی از مکانیسم هایی که اهمیت متیونین در سیستم ایمنی را بیان میکند این است که این اسید آمینه در تکثیر لنفوسیت های T نقش دارد. چراکه لنفوسیت های T به سطوح سیستئن و گلوتاتیون درون سلولی حساس می باشند و لازم به توضیح است که در ساخت سیستئین و گلوتاتیون به متیونین نیاز می باشد. بنابراین کمبود متیونین و به تبع ان کمبود سیستئین و گلوتاتیون منجر به کاهش جمعیت لنفوسیت های T و در نتیجه کاهش توان و قدرت سیستم ایمنی پرنده می شود. بنابراین کمبود متیونین در دو هفته نخست زندگی جوجه ها بسیار اهمیت دارد.
از سوی دیگر با توجه به نقش های مهم متیونین در ساخت پروتیین ها باید خاطر نشان کنیم که کمبود این اسید آمینه در جیره میتواند منجر به کاهش رشد پرنده، کاهش تولید تخم مرغ و کاهش قدرت سیستم ایمنی شود. کاهش قدرت سستم ایمنی می تواند به دلیل کاهش جمعیت لنفوسیت ها و کاهش انسجام پوست و بافت های موکوسی بدن باشد. دی ال ـ متیونین ( DL-M ) و متیونین هیدروکسی آنالوگ مایع ( Liquid MHA-FA ) به طور معمول به عنوان منابع متیونین سنتتیک در خوراک حیوانات مورد استفاده قرار می گیرند . DL-M محصولی جامد و به شکل پودر بوده و دارای 99 درصد متیونین و 1 درصد آب است . MHA-FA مایع ، دارای 12 درصد آب و 88 درصد هیدروکسی آنالوگ متیونین است.

لیزین : Lysine

لیزین یکی از بیست اسید آمینه‌ی اصلی یاخته‌های زنده است. لیزین به عنوان یکی از اسیدهای آمینه ضروری در واقع یکی از مهم ترین اسیدهای آمینه ای بوده که با هدف تحریک هورمون رشد مورد استفاده قرار گرفته است. می توان گفت بعد از اسید آمینه آرژینین این اسید آمینه لیزین است که شهرت بیشتری در میان اسیدهای آمینه در این زمینه دارد. هر چند مقادیر زیاد لیزین و آرژینین نقش رقابتی با هم دارند. اجزای اصلی تمام ارگانیسم های زنده از پروتئین است که به طور عمده مرکب از 20 اسید آمینه مختلف است. بعضی از این اسیدهای آمینه (اسیدهای آمینه غیر ضروری) به طور بیولوژیکی بوسیله بدن ساخته میشود، و بقیه که باید از خارج از بدن و به طور مداوم تامین گردد اسید آمینه ضروری نام دارد. لیزین یکی از اسیدهای آمینه پر نیاز برای ارگانیسم های زنده است که برای رشد حداکثری در حیوانات ضروری است. این اسید آمینه اولین اسید آمینه در خوک و دومین اسید آمینه در جیره غذایی طیور است که اگر در جیره غذایی تامین نگردد تولید و رشد محدود میشود. بیشتر غذاها لیزین کمی دارند و برای بالانس و کارائی پروتئین های جیره غذایی، لیزین می بایستی به جیره اضافه گردد.

کولین کلراید : Choline Chloride

کولین کلراید یا تری متیل 2-هیدروکسی اتیل آمونیوم کلرید یک ماده مغذی ضروری برای رشد مطلوب حیوانات خصوصا طیور ، خوک و حیوانات خانگی است . کولین بعنوان یک ویتامین طبقه بندی می شود و متعلق به گروه ویتامین های B ولی نقش کوآنزیمی ندارد . محلول در آب بوده و به آن ویتامین B4 نیز گفته می شود . ولی کولین بیشتر شبیه به یک اسید آمینه یا اسید چرب ضروری عمل می کند . بر اساس فعالیت بیولوژیکی که دارد در طبقه بندی های مواد مغذی قرار نمی گیرد ، گرچه طبقه بندی آن تقریبا به اندازه درک عمل بیولوزیکی آن اهمیت ندارد. کولین با متابولیسم و سنتز گلیسین ، بتائین ، سیستئین ،سرین ،متیونین و بسیاری از ترکیبات بیولوژیکی که محتوی عامل متیل هستند ارتباط دارد. مصرف کولین در پرندگان ، ماکیان و ماهی اهمیت دارد. در متابولیزه کردن چربی در بافت کبد نقش اساسی دارد .

ترئونین : Threonine

ترئونین جزء آلفا آمینو اسیدها و از خانواده آمینو اسیدهای ضروری با پیوند قطبی می‌باشد . از سال ها پیش معلوم شده که برای طیوری که با جیره ذرت و سویا تغذیه می شوند، اسید آمینه ی ترئونین سومین اسید آمینه محدود کننده است. جیره های طیور با مکمل اسید آمینه ی سنتتیک می توانند بالانس اسید آمینه را بهبود بخشند و سطوح پروتئین خام مصرفی را کاهش دهند .آزمایشات پیوسته ثابت کرده اند که افزیش لیزین و متیونین در جیره های طیور گوشتی در کاهش سطوح پروتئین خام موفق است بدون اینکه اثر معکوس روی عملکرد طیور گوشتی داشته باشد .

دی کلسیم فسفات

دی کلسیم فسفات حاوی عناصر کلسیم و فسفر است که نقش مهمی را در واکنشهای بیوشیمیایی (نظیر انعقاد خون، فعالیت فیزیولوژیکی قلب، تبادلات سلولی و فعالیت عصبی-عضلانی) و متابولیکی (نظیر شکل گیری ساختمان استخوان، دندان، تخم مرغ و فعالیت های صحیح دستگاه گوارش) در دام و طیور ایفا می کنند. قابلیت جذب (حل در آب و اسید) این محصول نسبت به محصولات مشابه بالاتر می باشد.
مزایای وجود کلسیم و فسفر در جیره غذایی طیور:
1- استخوان بندی محکم و مقاوم
2- افزایش اشتها
3- افزایش بازدهی تولید در طیور گوشتی و تخمگذار
4- کاهش میزان لمبه و شکستگی تخم مرغ
5- افزایش تولید جوجه در فارم های مرغ مادر\
مزایای وجود عناصر کلیسیم و فسفر در جیره غذایی دام:
1- استخوان بندی محکم و سلامت بدنی
2- افزایش تولید گوشت و شیراوری
3- افزایش باروری و آبستنی
4- افزایش اشتها و بازدهی مناسب تولید
5- عمکرد متعادل دستگاه های عصبی، عضلانی و گوارشی
علائم کمبود :
فقدان کلسیم و فسفر منجر به نرمی استخوان و فلجی در جوجه ها، استئومالاسیا، کاهش ضخامت پوسته تخم مرغ، کاهش میزان تولید تخم مرغ و جوجه دهی می گردد. همچنین کمبود مذکور می تواند منجر به کاهش کارایی، قلب و عضلات، رشد استخوان و نیز بی اشتهایی دام و طیور گردد.

منو کلسیم فسفات

مونو کلسیم فسفات مورد نیاز بسیاری از صنایع دام و طیور-صنایع شیمیایی-کاشی وسرامیک و رنگ بوده وبازار هدف آن تقریبا در همه جا وجود دارد. اما با توجه به ارزان بودن محصول هزینه حمل مواد اولیه به مرکز تولید وهزینه حمل به مقصد از فاکتورهای کلیدی رقابتی آن می باشد. مونو کلسیم فسفات ماده ضروری کلیه مرغداری و خوراک طیور و همچنین برخی از واحد های دامداری و کارخانجات خوراک طیور در کلیه سال می باشد. این ماده در حال حاضر 100 درصد تولید داخل بوده و توسط حدود 25 واحد فعال در کشور عرضه می شود. و تولید آن در استان فارس که دارای منابعی غنی از کربنات کلسیم را دارا است و نیز بازار مصرف مناسبی وجود دارد رونق دارد.

جوش شیرین (بی کربنات سدیم)

این مطالعه جهت تعیین اثرات بی کربنات سدیم افزوده شده به جیره بر تولید و کیفیت تخم مرغ در طول اواخر دوره تخمگذاری انجام شد. مرغان تخمگذار هایسکس براون(Hisex Brown) با سن 45 هفته بر اساس محل قفس گروه بندی شده و بطور تصادفی برای دریافت یکی از چهار جیره غذایی حاوی 0، 0.1 ، 0.2 یا 0.4 درصدجوش شیرین یه مدت 75 روز طراحی شدند. هر جیره (تیمار ) در 6 گروه تکرار شد و هر گروه شامل 2 قفس با 10 قطعه مرغ بود. پارامتر های مصرف خوراک(FI) و تولید تخم مرغ(EP) بطور روزانه ثبت شدند و وزن تخم مرغ(EW) هر هفته دو بار اندازه گیری شد. هر 25 روز یک بار یک نمونه 12 تخم مرغی از هر گروه (تکرار ) بطور تصادفی برای اندازه گیری وزن مخصوص(SG)، شاخص شکل (SI)، سختی پوسته(SS)، ضخامت پوسته(ST)، رنگ زرده(YC)،شاخص سفیده(AI)، شاخص زرده(YC) و واحد هاف (HU) جمع آوری شد. میزان تلفات(MR)و ضریب نسبت تبدیل غذایی(FCR) مرغانی که به آنها جیره های آزمایشی حاوی جوش شیرین داده شد نسبت به گروه شاهد( صفر درصد بیکربنات ) پایین تر بودند ؛ در حالیکه FI, EP و EW آنها بیشتر از گروه شاهد بود. با این حال ، با افزایش سطح بی کربنات سدیم جیره، میزان تلفات و ضریب تبدیل غذایی بطور خطی کاهش یافت و تولید و وزن تخم مرغ بطور خطی افزایش یافت و مصرف خوراک نیز بطور کوادراتیک(چهار برابر) افزایش یافت.وزن مخصوص و شاخص زرده تخم مرغ مرغان تخمگذاری که از جیره های آزمایشی حاوی بیکربنات استفاده کردند نسبت به گروه شاهد پایین تر بود. جیره های آزمایشی تاثیری بر SI, SS,ST, YC, AI و HU نگذاشت. با این حال، SG و YI بطور خطی کاهش یافت و AI بطور خطی با افزایش سطوح بیکربنات در جیره افزایش یافت. در پایان، افزایش سطح بیکربنات سدیم در جیره اثر مثبتی بر عملکرد تولید داشت و باعث تغییر در کیفیت لایه ی داخلی تخم مرغ شد ، اما باعث بهبود کیفیت پوسته در طول اواخر دوره تخمگذاری مرغ نشد.

پودر چربی

نیازگاوهای شیری پر تولید به انرژی بویژه در ابتدای دوره شیرواری افزایش می یابد و به طور طبیعی گاو ذخایر مواد مغذی در بدن مثل چربی بافتی را برای برطرف کردن نیاز های انرژی مصرف می کند ،این مسئله در مدت زمان کوتاهی تاثیرات سوء از جمله کاهش وزن ، کاهش ایمنی ، ضعف عمومی ،کاهش قدرت باروری ، کاهش دوره شیرواری و مدت زمان سودمندی در گله را در پی خواهد داشت.
مزايای استفاده از پودر چربی:
افزايش توليد شير طي دوره شيردهی، بهبود وضعيت جسماني وجلوگيري از كاهش وزن، افزايش نرخ آبستني، كاهش بيماري كتوزيس، فرموله شده جهت حداكثر چربي عبوري با كيفيت يكسان و ثابت، كاهش تاثيرپذيري ناشي از استرس گرمايي، قابليت مخلوط شدن مطلوب و استفاده در دستگاه خوراك ريز، بدون افلاتوكسين

نیاسین

ویتامین های گروه Bدر متابولیسم کربوهیدارتها، پروتئینها و چربیها نقش فعال دارند بدین ترتیب که: ویتامین B1در کبد تبدیل به تیامین پیروفسفات TPPمیشود و طی یک سری واکنشهای شیمیایی تولید استیل کوانیزم Aرا می نماید و ماده اخیر وارد سیکل کربس شده و تولید انرژی می نماید. نیاسین پس از جذب دو ساختمان دو کوآنزیم NAD(نیاسین آمیدآدنین دی نوکلئوتید) NADP(نیاسین آمید آدنین دی نوکلئوتید فسفات) شرکت می کند و نقش انتقال هیدروژن و تولید انرژی را در داخل سلول به عهده می گیرد.

رنگدانه

رنگدانه ها، به منظور مطلوب نمودن رنگ زرده تخم‌مرغ در مرغان تخمگذار و رنگ پوست در جوجه‌های گوشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
نحوه عملکرد رنگدانه‌ها شامل دو فاز یا مرحله جداگانه است که عبارتند از:
فاز اشباع :مربوط به کاربرد گزانتوفیل‌های زرد می‌شود. افزودن گزانتوفیل زرد به منظور دست‌یابی به یک پوشش رنگ مناسب مورد نیاز است. چنانچه فاز اشباع به خوبی انجام شود، رنگی یکنواخت و روشن به‌دست می‌آید، ولی اگر این مرحله با درجات پایین‌تری پایان یابد، رنگ حاصله غیر یکنواخت‌تر شده و خطر از بین رفتن رنگ بالا می‌رود. فاز رنگی : مربوط به گزانتوفیل‌هایقرمز می‌باشد. سطح این رنگدانه‌ها در جیره غذایی به درجه رنگ زرد تا نارنجی مورد دلخواه بستگی خواهد داشت، به طوری که هر چه مقدار گزانتوفیل قرمز بیشتر باشد، رنگ زرده تخم‌مرغ پررنگ‌تر خواهد شد.
شرایط نگهداری:
. در ظروف، یا کیسه‌های دربسته قرار گیرند.
.در معرض مستقیم نور قرار نگیرند.
.در دمای 15 الی 20 درجه سانتیگراد نگهداری شوند.
بسته‌بندی :
بسته‌های 20 کیلوگرمی